Wolontariat

goran_do_adopcji(2)Schroniskowi wolontariusze. Bardzo potrzebni, po prostu niezbędni. Wyprowadzają psy na spacer, zajmują się ich socjalizacją, pielęgnacją (kąpielą oraz czesaniem). Dzięki nim poznajemy psiaka jak zachowuje się wobec innych zwierząt, czy lubi dzieci, co go przeraża, a co powoduje u niego uśmiech na pyszczku 😉 Dla kotów są namiastką własnego domu, miziają, pielęgnują oraz oswajają. Wolontariusze to również domy tymczasowe. Odchowanie malutkich kotków czy szczeniaków to dla nich nie problem, a sposób na pomoc, żeby poczuć się potrzebnym.

Jeśli nie jesteś wolontariuszem, a chcesz wyprowadzać psy, lub spędzać czas z kociakami- nie ma problemu! 🙂 Do 16 roku życia należy być pod opieką osoby pełnoletniej, powyżej 16 roku życia należy mieć ze sobą pisemną zgodę opiekuna prawnego. Osoby pełnoletnie podpisują oświadczenie przed spacerem 🙂

Jeżeli jesteś wolontariuszem w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Puławach musisz zapoznać się z kilkoma zasadami jakie panują w naszym schronisku.

Poniżej kilka spraw organizacyjnych, które są niezbędne by praca wolontariuszy w schronisku przebiegała sprawnie i efektywnie.

 1. Godziny spacerów są wyznaczone od poniedziałku do piątku – 12.00-15.30 oraz w soboty – 10.30-11.30.
 2. Pamiętaj o kamizelce na czas spacerów. Bardzo ważne jest również posiadanie ze sobą worków na odchody. Pracownicy schroniska nie zawsze pamiętają by je dać, więc warto się przypomnieć 😉
 3. Idziemy na jakość, a nie na ilość spacerów. Bardzo ważne by każdy spacer trwał minimum 30 minut. Psy w schronisku wychodzą rzadko, więc potrzebują możliwie najdłuższych spacerów. Wyjątkiem są niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. upał lub silny mróz), kondycja fizyczna danego psa.
 4. Pamiętaj o wpisywaniu się na listę obecności, która jest dostępna w schronisku.
 5. Jeżeli zauważysz, że Twój psiak na spacerze jest apatyczny, kulawy, czy ma ranę lub inne objawy chorobowe od razu zgłoś to pracownikowi schroniska.
 6. Podczas spaceru unikaj spotkań z innymi psami. Jeśli mijasz inną osobę z psem, trzymaj swojego podopiecznego na krótkiej smyczy
 7. Psy na spacery są wydawane tylko i wyłącznie przez pracowników schroniska lub osoby do tego wyznaczone właśnie przez pracowników.
 8. Nie pozwól psu podchodzić blisko do krat boksów, gdzie są inne psy.
 9. Dokładnie zamykaj wszystkie furtki i bramy.
 10. Bez zgody pracownika schroniska nie można wchodzić do boksów i samowolnie przenosić psów.
 11. W zdecydowanej większości nasze psiaki jedzą raz dziennie – zawsze rano. Większość i tak wygląda zbyt dobrze, ze względu na małą ilość ruchu. Niektóre są na specjalnej diecie, dlatego ewentualne podawanie psom smakołyków lepiej skonsultować z pracownikiem schroniska, który dobrze zna każdego psiaka.
 12. W razie jakichkolwiek problemów w trakcie spaceru dzwoń pod nr telefonu 667 706 607.

Dodatkowe obowiązki wolontariuszy, w które mam nadzieję że się zaangażujesz to:

 1. Czesanie i pielęgnacja psów oraz kotów. Niektóre zwierzaki potrzebują systematycznych kąpieli i mam nadzieję, że w tej kwestii będziemy mogli na Ciebie liczyć.
 2. Socjalizacja szczeniaków, małych kociaków oraz praca z lękliwymi podopiecznymi.
 3. Pomoc w szukaniu domów dla naszych zwierzaków, czyli wstawianie ogłoszeń na portale.
 4. Mycie misek, pomoc przy sprzątaniu w budynku, pomoc przy zmienianiu posłań w budach.
 5. Fotografowanie zwierząt, opisywanie ich historii oraz przygotowywanie tekstów do adopcji.

Zapraszamy do zakładki Wesprzyj Nas! Tam znajdziesz pozostałe formy pomocy 🙂