Przed adopcją

Zastanawiasz się nad adoptowaniem psa lub kota? Spraw by Twoja decyzja była przemyślana. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik i odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Dzięki temu Twoja decyzja będzie całkowicie odpowiedzialna oraz unikniesz rozczarowań. Wybierz sobie przyjaciela!

Adoptowanie psa lub kota ze schroniska to niewątpliwie wspaniała sprawa. Dajemy bezbronnemu zwierzakowi szansę na całkowicie nowe i lepsze życie. Każdy z nas może zostać mądrym właścicielem, wystarczy tylko dokładnie przemyśleć adopcję i wybrać właściwego dla siebie czworonoga. Zawsze staramy się unikać powrotów naszych podopiecznych do schroniska po adopcji, niestety nie zawsze jest to możliwe. Błędy decyzji się zdarzają, poniższy tekst ma na celu uzmysłowić czym jest adopcja oraz to że sam pies lub kot to nie wszystko, najważniejszą częścią adopcji jesteśmy my – czyli przyszli właściciele.

Zanim zdecydujesz się na psa, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

  • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa? Jeżeli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, dowiedz się od właściciela mieszkania czy możesz trzymać zwierzęta.
  • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić swojemu psu? Zbyt długie pozostawianie psa w domu samotnie, może spowodować niszczenie przez niego rzeczy, ze względu na nudę.
  • Czy będziesz w stanie wychodzić z psem systematycznie na spacery? Każdy pies, duży czy maleńki, potrzebuje ruchu. Zapewnienie psu dostępu do ogrodu także nie załatwia sprawy. Każdy pies potrzebuje spacerów. Nikt z nas nie chciałby być zamknięty niemal całe życie na jednym podwórku, prawda?
  • Jakie warunki mieszkaniowe posiadasz? W jakiej okolicy mieszkasz? Nie każdy psiak nadaje się do trzymania w bloku oraz nie każdy może zamieszkać w budzie.
  • Czy wśród Twoich domowników nie ma alergików? Niestety alergia jest dość częstym powodem dla których pies jest zwracany do schroniska, dlatego lepiej zorientować się wcześniej.
  • Czy wiesz co zrobisz z psem podczas wyjazdu lub urlopu? Istnieją hotele dla psów, można oddać psiaka pod opiekę komuś znajomemu lub zabrać czworonoga ze sobą. Jednak warto o tym pamiętać i już przed adopcją pomyśleć, które rozwiązanie jest najbardziej możliwe.
  • Czy masz świadomość tego, że pies będzie z Tobą dobrych kilka lub nawet kilkanaście lat? Pamiętaj, że pies żyje dość długo, bierze się go na zawsze, na dobre i złe. Pies da z siebie wszystko co najlepsze, pokocha Cię na zawsze i oczekuje do Ciebie tego samego.
  • Czy stać Cię na utrzymanie psa? Pies to nie tylko jedzenie. To również smycz, obroża, miski, legowisko, zabawki, pielęgnacja, coroczne szczepienia, wizyty kontrolne oraz leczenie psiaka w chorobie. Przemyśl dokładnie czy jesteś gotów na takie wydatki.

 

Przed adopcją szczeniaka – WAŻNE!!
– szczeniaczek to nie zabawka! każde malutkie zwierzątko jest słodkie, ale pamiętaj, że maluch urośnie.
– ważną sprawą jest zgoda wszystkich członków rodziny na przygarnięcie malutkiego psiaka, żeby nie było nieporozumień i „zwrotów”.
– szczeniaczków nie sterylizujemy ani nie kastrujemy z wiadomych względów, dlatego liczmy się z koniecznością wykonania takiego zabiegu, gdy nasz psiak osiągnie dojrzałość płciową. Dzięki temu zapobiegamy bezdomności!
– trzeba mieć świadomość, że malutki psiak wymaga częstego karmienia, stałej opieki i sporych sił włożonych w jego wychowanie.
– przy adopcji każdego psa, czy to dorosłego, czy też szczeniaczka wymagany jest dowód osobisty.
– często pytacie jakiej wielkości będzie już dorosły maluch, niestety trudno jest określić wielkość psa w przyszłości, gdy nie znamy ich rodziców. Trzeba być przygotowanym na wszystko 🙂

 

W przypadku adopcji kota, również warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Ile czasu spędzasz poza domem? Z kotem nie trzeba wychodzić na spacery, ale nie oznacza to, że można zostawiać go samego na wiele godzin. Jeśli z jakiegoś powodu dużo czasu spędzasz poza domem warto rozważyć adopcję dwóch kotów.
  • Jeżeli wynajmujesz mieszkanie dowiedz się czy właściciel nie ma nic przeciwko trzymaniu kota w mieszkaniu.
  • Czy domownicy również są chętni żeby adoptować kota oraz czy żaden z nich nie jest uczulony?
  • Czy Twój kot będzie wychodził na zewnątrz czy też nie? Jeżeli nie to dokładnie zabezpiecz okna i balkon. Spraw by Twoje mieszkanie było dla nowego domownika bezpieczne.
  • Pomyśl co zrobisz z kotem podczas wyjazdu na wakacje lub urlop? Istnieją rozwiązania jak hotel, dobrzy znajomi, ale warto pomyśleć o tym już przed adopcją.
  • Czy jesteś świadomy, że kot to spore koszty utrzymania? To nie tylko jedzenie, ale również żwirek, kuweta, pielęgnacja, opieka weterynaryjna, czy konsultacje behawioralne.
  • Koty żyją krócej niż ludzie, ale mimo to należy mieć świadomość, że nasz pupil będzie żył jeszcze kilka lub kilkanaście lat. Dlatego adoptując zwierzaka trzeba brać go na zawsze, do końca jego dni.

Pracownicy i wolontariusze udzielą wszelkich informacji jakie uzyskaliśmy o danym zwierzęciu w czasie jego pobytu w schronisku. Musisz jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków nie znamy przeszłości naszych zwierząt. Są one najczęściej odławiane, ponieważ błąkały się po okolicy.
Zachowanie psa, lub kota oceniamy w warunkach schroniskowych, które różnią się od warunków domowych. Dlatego musisz być przygotowany na to, że oprócz zachowań, o których poinformuje Cię pracownik, lub wolontariusz, w nowym domu mogą pojawić się zachowania, które w schronisku nie występowały.
Decydując się na adopcję musisz być świadomy, że zwierzę może wymagać konsultacji behawioralnej i pracy nad jego zachowaniem.

Każde zwierzę, które trafia do schroniska jest odpchlone, odrobaczone, zaczipowane, zaszczepione od chorób wirusowych, zaszczepione od wścieklizny (jeśli ukończyło 3 miesiące) oraz wykastrowane (jeśli nie było ku temu przeciwwskazań medycznych). Koty często mają także wykonywane testy w kierunku FIV/FELV. Przy adopcji pracownik udzieli Ci informacji o stanie zdrowia zwierzęcia, które zgromadziliśmy podczas jego pobytu w schronisku.
Musisz wiedzieć, że nasze zwierzęta, poza wyżej wymienionymi zabiegami, nie mają przeprowadzanej dokładnej profilaktyki zdrowotnej, jeśli nie ma ku temu wskazań. Zwierzęta które nie wykazują objawów chorobowych są przeznaczone do adopcji.

Zawsze po adopcji zalecamy, by nowy opiekun udał się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, wykonał przynajmniej podstawowe badania krwi, lub inne, które zaleci lekarz prowadzący, by upewnić się, że zwierzę na pewno jest w pełni zdrowia.

Zwierzę to nie zabawka, adopcja nowego domownika to odpowiedzialna decyzja i nie można jej podejmować zbyt pochopnie. Jeżeli potrzebujesz informacji o konkretnym psiaku lub kocie to kontaktuj się z nami. Pracownicy schroniska znają każdego psiaka najlepiej i warto im zaufać przy wyborze, gdyż każdy zwierzak jest inny. Trzeba mieć świadomość, że każdy pies/kot w nowym miejscu potrzebuje trochę czasu na oswojenie się, przyzwyczajenie się do nowego rytmu dnia, nauczenia się znowu czystości czy chodzenia na smyczy. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i przede wszystkim wyrozumiałość. Miłością oraz czułością można zmienić każde zachowanie. Jednak pamiętaj nie można zbytnio rozczulać się nad “przeszłością” zwierzaka, bo mądry właściciel to taki, który zaspokaja najważniejsze potrzeby swojego psa lub kota, ale jest też dla niego nauczycielem oraz ostoją spokoju. Chcesz dowiedzieć się więcej jakie wyzwania czekają Cię po adopcji zapraszamy do zakładki „Po adopcji”.

By sfinalizować adopcję koniecznie przeczytaj „W trakcie adopcji!”.