Schroniskowi wolontariusze. Bardzo potrzebni, po prostu niezbędni. Wyprowadzają psy na spacer, zajmują się ich socjalizacją, pielęgnacją (kąpielą oraz czesaniem). Dzięki nim poznajemy psiaka jak zachowuje się wobec innych zwierząt, czy lubi dzieci, co go przeraża, a co powoduje u niego uśmiech na pyszczku 😉 Dla kotów są namiastką własnego domu, miziają, pielęgnują oraz oswajają. Wolontariusze to również domy tymczasowe. Odchowanie malutkich kotków czy szczeniaków to dla nich nie problem, a sposób na pomoc, żeby poczuć się potrzebnym.
Jak możesz zostać wolontariuszem?
Wystarczy że pojawisz się w schronisku i wypełnisz kwestionariusz kandydata na wolontariusza. Gdy zbierze się grupa szkoleniowa, mailowo lub telefonicznie powiadomimy Cię o terminie szkolenia z zakresu BHP i postępowania ze zwierzętami. Po odbytym szkoleniu będziesz mógł/mogła pracować ze zwierzętami jako wolontariusz! 🙂
Jeśli nie jesteś wolontariuszem, a chcesz wyprowadzać psy, lub spędzać czas z kociakami- nie ma problemu! 🙂 Zapraszamy w tygodniu (oprócz wtorków) od 12:00 do 15:30 oraz w soboty od 11:00 do 15:30 Godziny spacerów mogą ulegać zmianie w zależności od warunków pogodowych, aby być na bieżąco śledź zakładkę aktualności.
Należy być osobą pełnoletnią, lub pod opieką osoby pełnoletniej. Przed spacerem należy podpisać oświadczenie.
Jeżeli wyprowadzasz na spacery psy w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Puławach musisz zapoznać się z kilkoma zasadami jakie panują w naszym schronisku.
Poniżej kilka spraw organizacyjnych, które są niezbędne by współpraca w schronisku przebiegała sprawnie i efektywnie.
- Spacery odbywają się w tygodniu od 12:00 do 15:30 oraz soboty od 11:00 do 15:30
- Zależy nam na jakości spacerów. Bardzo ważne by każdy spacer trwał minimum 30 minut. Psy w schronisku wychodzą rzadko, więc potrzebują możliwie najdłuższych spacerów. Wyjątkiem są niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. upał lub silny mróz), kondycja fizyczna danego psa.
- Podczas upałów unikaj chodzenia z psem po chodnikach i innych powierzchniach, które łatwo się nagrzewają. Zwracaj uwagę na to czy pies potrzebuje postoju. Możesz zabrać psa nad rzekę, lub kanał, by mógł schłodzić się w wodzie. Niektóre psiaki uwielbiają pływanie 🙂
- Jeżeli zauważysz, że Twój pies na spacerze jest apatyczny, kuleje, ma ranę lub inne objawy chorobowe od razu zgłoś to pracownikowi schroniska.
- Psy zazwyczaj wydawane są na spacery na długich linkach, aby zapewnić im więcej swobody na spacerze. Korzystaj z tej długości, kiedy tylko jest taka możliwość.
- Bądź ostrożny podczas spotkań z innymi psami na spacerze. Jeśli nie jesteś pewien jak dany pies zareaguje w bezpośrednim kontakcie z innym psem, najlepiej skróć linkę i spokojnie go omiń.
- Psy na spacery są wydawane tylko i wyłącznie przez pracowników schroniska lub osoby do tego wyznaczone przez pracowników.
- W zdecydowanej większości nasze psiaki jedzą raz dziennie – zawsze rano. Duża cześć i tak wygląda zbyt dobrze, ze względu na małą ilość ruchu. Niektóre są na specjalnej diecie, dlatego ewentualne podawanie psom smakołyków należy skonsultować z pracownikiem schroniska, który dobrze zna każdego psiaka.
Najlepiej sprawdzą się gryzaki, którymi pies będzie mógł zająć się w boksie już po spacerze. Czas spacerowy poświęć na zapewnienie psu swobodnego ruchu, węszenia i kontaktu z człowiekiem, bo tego właśnie najbardziej brakuje naszym psiakom. - Jeżeli dany pies potrzebuje wyczesania, pracownik lub wolontariusz może zwrócić się do Ciebie z prośbą o zrobienie tego na spacerze. Szczotki są dostępne w schronisku.
- W razie jakichkolwiek problemów w trakcie spaceru dzwoń pod nr telefonu 667 706 607.
Zapraszamy do zakładki Wesprzyj Nas! Tam znajdziesz pozostałe formy pomocy 🙂