Każda adopcja wiąże się z kilkoma niewiadomymi. W tym miejscu dowiesz się jak sobie poradzić z najczęstszymi problemami, które spotyka się po adopcji, na co zwrócić uwagę, jak dbać o swojego czworonoga i jak sprawić by adopcja była najlepszą decyzją w życiu.
Gratulujemy! Właśnie dzięki adopcji zwierzaka ze schroniska zyskałeś nowego przyjaciela na całe życie! Zanim jednak całkowicie zatracicie się w zabawie i spędzaniu czasu razem warto pamiętać o kilku rzeczach, które uchronią Ciebie i Twojego czworonożnego przyjaciela przed rozczarowaniem i niepotrzebnymi stresami.
Pamiętaj, że dla zwierzaka ze schroniska cudowna chwila przybycia do nowego domu może być bardzo stresująca. Jak będzie się to objawiać? Podkulony ogon, drżenie, brak chęci do zabawy, do jedzenia, a nawet biegunka. Nie stresuj się niepotrzebnie i daj zwierzakowi nawet kilka dni na to aby mógł oswoić się z nową sytuacją. W tym czasie pozostaw mu jedzenie i wodę oraz nie zachęcaj go na siłę do zabawy, czy nie obsypuj zwierzaka zbytnimi czułościami. Kiedy będzie gotowy sam wkroczy i przystosuje się do rytmu życia domowników.
Ważne jest, by na zwierzaka czekał przygotowany dla niego kącik, żeby od początku wiedział, że ma swoje miejsce w domu. Aby nie dokładać zwierzakowi stresu z pierwszą kąpielą poczekaj kilka dni. W tym okresie niezwykle istotną sprawą są spacery, nie zapominaj o nich. Po pierwsze zacieśniają one więzy pomiędzy właścicielem a zwierzakiem, pomagają odstresować czworonoga, a ich systematyczność podobnie jak stałe godziny posiłków dają Twojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Dowiedz się wcześniej w schronisku o jakiej porze zwierzak był karmiony oraz czym. Warto sprawić by nasz nowy domownik poczuł się pewniej i odczuł jak najmniej zmian.
Pamiętaj, że gdy adoptowałeś dorosłego zwierzaka ma on już pewne nawyki, jednak na naukę i wprowadzanie zmian nigdy nie jest za późno! Może to trwać dłużej niż przy nauce malucha jednak nigdy nie ma na to reguły. Jedno jest pewne zarówno maluchowi , jak i dorosłemu pupilowi musisz okazać wyrozumiałość. Często zdarza się, iż schroniskowe zwierzaki nie mieszkały nigdy w domu lub nigdy go nie miały. Nie powinno więc Cię dziwić czy denerwować to, że czasami zdarzy się plama na podłodze, czy zniszczony przedmiot – być może naszemu pupilowi wydawał się najlepszą z możliwych zabawek. Twoją rolą jest pokazanie zwierzakowi odpowiednich zachowań.
Jeśli jakieś zachowanie zwierzęcia cię niepokoi, lub nie wiesz jak poradzić sobie z danym problemem, skorzystaj z pomocy behawiorysty. Przed wybraniem osoby, która pomoże Tobie i zwierzakowi koniecznie skonsultuj się z innymi opiekunami i sprawdź opinie o jej metodach pracy.
Gwarantujemy, że jeżeli będziesz konsekwentny i cierpliwy szybko zobaczysz efekty! Jeżeli będziesz miał jakieś pytania napisz do nas, lub zadzwoń bardzo chętnie Ci pomożemy i udzielimy rady.
Odbicie: Przyjdź pokochaj adoptuj! | WybieramPulawy.pl
Odbicie: Przyjdź pokochaj adoptuj! | WybieramPulawy.pl
Odbicie: Przyjdź, pokochaj, adoptuj! | WybieramPulawy.pl
Odbicie: Przyjdź, pokochaj, adoptuj! | WybieramPulawy.pl
Odbicie: Przyjdź, pokochaj, adoptuj! | WybieramPulawy.pl