Przed adopcją

Zastanawiasz się nad adoptowaniem psa lub kota? Spraw by Twoja decyzja była przemyślana. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik i odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Dzięki temu Twoja decyzja będzie całkowicie odpowiedzialna oraz unikniesz rozczarowań. Wybierz sobie przyjaciela!

Adoptowanie psa lub kota ze schroniska to niewątpliwie wspaniała sprawa. Dajemy bezbronnemu zwierzakowi szansę na całkowicie nowe i lepsze życie. Każdy z nas może zostać mądrym właścicielem, wystarczy tylko dokładnie przemyśleć adopcję i wybrać właściwego dla siebie czworonoga. Zawsze staramy się unikać powrotów naszych podopiecznych do schroniska po adopcji, niestety nie zawsze jest to możliwe. Błędy decyzji się zdarzają, poniższy tekst ma na celu uzmysłowić czym jest adopcja oraz to że sam pies lub kot to nie wszystko, najważniejszą częścią adopcji jesteśmy my – czyli przyszli właściciele.

Zanim zdecydujesz się na psa, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

 • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa? Jeżeli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, dowiedz się od właściciela mieszkania czy możesz trzymać zwierzęta.
 • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić swojemu psu? Zbyt długie pozostawianie psa w domu samotnie, może spowodować niszczenie przez niego rzeczy, ze względu na nudę.
 • Czy będziesz w stanie wychodzić z psem systematycznie na spacery? Każdy pies, duży czy maleńki, potrzebuje ruchu i wybiegania codziennie.
 • Jakie warunki mieszkaniowe posiadasz? W jakiej okolicy mieszkasz? Nie każdy psiak nadaje się do trzymania w bloku oraz nie każdy może zamieszkać w budzie.
 • Czy wśród Twoich domowników nie ma alergików? Niestety alergia jest dość częstym powodem dla których pies jest zwracany do schroniska, dlatego lepiej zorientować się wcześniej.
 • Czy wiesz co zrobisz z psem podczas wyjazdu lub urlopu? Istnieją hotele dla psów, można oddać psiaka pod opiekę komuś znajomemu lub zabrać czworonoga ze sobą. Jednak warto o tym pamiętać i już przed adopcją pomyśleć, które rozwiązanie jest najbardziej możliwe.
 • Czy masz świadomość tego, że pies będzie z Tobą dobrych kilka lub nawet kilkanaście lat? Pamiętaj, że pies żyje dość długo, bierze się go na zawsze, na dobre i złe. Pies da z siebie wszystko co najlepsze, pokocha Cię na zawsze i oczekuje do Ciebie tego samego.
 • Czy stać Cię na utrzymanie psa? Pies to nie tylko jedzenie. To również smycz, obroża, miski, legowisko, zabawki, pielęgnacja, coroczne szczepienia, wizyty kontrolne oraz leczenie psiaka w chorobie. Przemyśl dokładnie czy jesteś gotów na takie wydatki.

Przed adopcją szczeniaka – WAŻNE!!
– szczeniaczek to nie zabawka! każde malutkie zwierzątko jest słodkie, ale pamiętaj, że maluch urośnie.
– szczenięta schronisko wydaje tylko osobom pełnoletnim ze stałym dochodem, ze względu na dość duże koszty opieki weterynaryjnej, które czekają przyszłego właściciela.
– maluch po opuszczeniu schroniska, ze względu na stres związany ze zmianą otoczenia może zachorować, dlatego przez pierwsze 10 dni nie zabierajmy go zbyt daleko od domu, unikajmy kontaktu z dorosłymi psami, a po upływie 10 dni wybierzemy się do weterynarza i zaszczepmy malca od chorób zakaźnych.
– ważną sprawą jest zgoda wszystkich członków rodziny na przygarnięcie malutkiego psiaka, żeby nie było nieporozumień i „zwrotów”.
– szczeniaczków nie sterylizujemy ani nie kastrujemy z wiadomych względów, dlatego liczmy się z koniecznością wykonania takiego zabiegu, gdy nasz psiak osiągnie dojrzałość płciową. Dzięki temu zapobiegamy bezdomności!
– trzeba mieć świadomość, że malutki psiak wymaga częstego karmienia, stałej opieki i sporych sił włożonych w jego wychowanie.
– przy adopcji każdego psa, czy to dorosłego, czy też szczeniaczka wymagany jest dowód osobisty.
– często pytacie jakiej wielkości będzie już dorosły maluch, niestety trudno jest określić wielkość psa w przyszłości, gdy nie znamy ich rodziców. Trzeba być przygotowanym na wszystko 🙂

 

W przypadku adopcji kota, również warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Ile czasu spędzasz poza domem? Z kotem nie trzeba wychodzić na spacer, ale kot potrafi się nudzić, a wtedy przychodzą mu do głowy różne dziwne pomysły. Czasem warto adoptować dwa koty, żeby miały towarzystwo podczas Twojej nieobecności.
 • Jeżeli wynajmujesz mieszkanie dowiedz się czy właściciel nie ma nic przeciwko trzymaniu kota w mieszkaniu.
 • Czy domownicy również są chętni żeby adoptować kota oraz czy żaden z nich nie jest uczulony?
 • Czy Twój kot będzie wychodził na zewnątrz czy też nie? Jeżeli nie to dokładnie zabezpiecz okna i balkon. Spraw by Twoje mieszkanie było dla nowego domownika bezpieczne.
 • Pomyśl co zrobisz z kotem podczas wyjazdu na wakacje lub urlop? Istnieją rozwiązania jak hotel, dobrzy znajomi, ale warto pomyśleć o tym już przed adopcją.
 • Czy jesteś świadomy, że kot to spore koszty utrzymania? To nie tylko jedzenie, ale również żwirek, kuwetka, pielęgnacja, opieka weterynaryjna, a przede wszystkim leczenie w trakcie choroby.
 • Koty żyją krócej niż ludzie, ale mimo to należy mieć świadomość, że nasz pupil będzie żył jeszcze kilka lub kilkanaście lat. Dlatego adoptując zwierzaka trzeba brać go na zawsze, do końca jego dni.

Pamiętaj też że wielkość psa ma znaczenie. Mniejszy lub średni pies jak najbardziej odnajdzie się w bloku, ale większe psy lepiej, gdy trafią do domu z ogródkiem. Zwierzę to nie zabawka, adopcja nowego domownika to odpowiedzialna decyzja i nie można jej podejmować zbyt pochopnie. Jeżeli potrzebujesz informacji o konkretnym psiaku lub kocie to kontaktuj się z nami. Pracownicy schroniska znają każdego psiaka najlepiej i warto im zaufać przy wyborze, gdyż każdy zwierzak jest inny. Trzeba mieć świadomość, że każdy pies/kot w nowym miejscu potrzebuje trochę czasu na oswojenie się, przyzwyczajenie się do nowego rytmu dnia, nauczenia się znowu czystości czy chodzenia na smyczy. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i przede wszystkim wyrozumiałość. Miłością oraz czułością można zmienić każde zachowanie. Jednak pamiętaj nie można zbytnio rozczulać się nad “przeszłością” zwierzaka, bo mądry właściciel to taki, który zaspokaja najważniejsze potrzeby swojego psa lub kota, ale jest też dla niego nauczycielem oraz ostoją spokoju. Chcesz dowiedzieć się więcej jakie wyzwania czekają Cię po adopcji zapraszamy do zakładki „Po adopcji”.

By sfinalizować adopcję koniecznie przeczytaj „W trakcie adopcji!”.